abbaba.ir

آموزش و سرگرمی برای نسل فردا

ورود به سیستم ویژه اعضای سایت ثبت نام تکمیل فرم عضویت
 

بازی های آموزنده پول و پس انداز برای بچه ها

مدیریت پول، پس انداز، خرید و فروش از جمله مهارت های ضروری زندگی محسوب می شوند. آموزش صحیح و آشنایی با این مهارت ها از سنین پایین تر، باعث رفتار اقتصادی بهتر افراد در بزرگسالی خواهد شد. قلک پس انداز، همراهی در خریدهای منزل و افتتاح حساب بانکی نمونه هایی از راهکارهای آموزش رفتار اقتصادی به کودکان است. در ادامه این مقاله به معرفی چندین بازی جذاب و آموزشی در زمینه مهارت های پولی می پردازیم.

 

بازی ارزش پول

هدف از این بازی آشنایی کودک با ارزش انواع مختلف پول است. برای شروع بازی، تعدادی اسکناس (برای مثال، تعدادی اسکناس 1، 2، 5 و 10 هزار تومانی) آماده کنید. در هر نوبت از کودک بخواهید که چشمانش را ببندد و از میان اسکناس ها یکی را به تصادف انتخاب کند. حالا او برای بدست آوردن آن اسکناس باید عملی را که شما تعیین می کنید متناسب با ضریب اسکناس انجام دهد. برای مثال اگر اسکناس 5 هزار تومانی انتخاب شده باشد، او باید 5 حرکت ورزشی انجام دهد و اگر اسکناس 2 هزار تومانی باشد، 2 شعر را با صدای بلند بخواند. پس از اینکه چند بار بازی به این صورت تکرار شد، حالا نوبت شماست که از میان اسکناس های کودک انتخاب کرده و طبق دستورات او عمل کنید. برخی نکات این بازی:

 • انتخاب فعالیت های بامزه می تواند به جذابیت بازی کمک کند.
 • در دسته اسکناس ها از تعداد متفاوتی از هر نوع اسکناس استفاده کنید.
 • برای افزایش هیجان بازی، می توانید آن را بصورت گروهی برگزار کنید.
 

بازی خرید

هدف از این بازی، آشنایی کودک با مهارت های پایه خرید مثل مقایسه، چانه زدن، تخفیف و ... است. برای شروع، تعدادی وسیله مختلف (برای مثال، اسباب بازی، میوه، لوازم التحریر و ...) را آماده کرده و برای هر کدام برچسب قیمت مشخص کنید. برای مثال، قیمت گذاری می تواند به این صورت باشد: قیمت هر عدد مداد رنگی معادل با یک لطیفه خنده دار است. سپس در هر نوبت از بازی یک فهرست خرید آماده کرده و به عنوان ماموریت خرید به او محول کنید. برای افزایش جذابیت بازی، هر عنوان از لیست خرید را به صورت شرطی تعیین کنید. مثلا کودک می تواند 3 مداد رنگی و یا 1 کتاب بخرد. حالا کودک برای انجام ماموریت از فروشگاه شما خرید می کند. در حین بازی شما می توانید شرایط خرید جدیدی مثل تخفیف و یا حراج را به کودک پیشنهاد دهید. پس از انجام چندین ماموریت، قیمت گذاری را به کودک محول کرده و خود نقش خریدار را به عهده بگیرید.

 

بازی فروشنده

هدف از این بازی، آشنایی کودک با مهارت های فروش مانند تخفیف، مشتری مداری، قیمت گذاری و ... است. برای ایجاد هیجان، بهتر است این بازی بصورت گروهی برگزار شود. برای مثال فرض می کنیم بازی با حضور دو کودک اجرا می شود. مجموعه ای از اشیای مختلف (برای مثال، اسباب بازی، میوه، لوازم التحریر و ...) را در اختیار هر دو کودک قرار دهید، بطوری که اجناس هر دو یکسان باشند. سپس از هر دو کودک بخواهید که بدون توجه به دیگری، بر روی اجناس فروشگاه خود با استفاده از اعداد 1، 2، 5 و 10 قیمت گذاری کنند. برای شروع بازی، به عنوان خریدار و با هدف خرید فهرستی از اجناس وارد بازار می شوید. شما می توانید با توجه به قیمت و شرایط فروش، اجناس خود را از هر یک از دو فروشگاه تامین کنید. فروشندگان باید سعی کنند با بکارگیری تخفیف، معرفی محصولات و مشتری مداری شما را ترغیب به خرید کنند. برنده بازی فروشنده ای است که در مجموع پول بیشتری از فروش محصولاتش بدست آورده باشد. تکرار بازی موجب خواهد شد که کودک در هر مرحله قیمت گذاری بهتری بر روی محصولات انجام دهد.

 

بازی حراج

هدف از این بازی آشنایی با مدیریت سرمایه و ریسک پذیری است. این بازی بصورت گروهی برگزار می شود. برای مثال فرض می کنیم بازی با حضور دو کودک اجرا می شود. در ابتدا تعدادی اشیای جذاب (برای مثال، اسباب بازی) را انتخاب کنید. سپس به هر کودک مقدار یکسانی پول به عنوان بودجه اختصاص دهید. این پول می تواند اسکناس واقعی، سکه و یا اسکناس ساختگی باشد. حالا هر کدام از اشیای انتخاب شده را با یک قیمت اولیه برای حراج عرضه کنید. هر کدام از بچه ها بصورت نوبتی می توانند قیمتی را برای خرید پیشنهاد دهند و در نهایت وسیله در اختیار کسی قرار می گیرد که بالاترین قیمت را پیشنهاد داده باشد. پس از فروش همه اشیا و یا اتمام پول هر دو نفر، بازی را متوقف کنید. برنده بازی کسی است که اشیای بیشتری خریداری کرده باشد.

 

بازی پایاپای

پایاپای، یک بازی ایرانی در سبک رومیزی است که می توان آن را با حضور 3 تا 8 بازیکن برگزار کرد. هدف از بازی، آموزش مفهوم مبادله پایاپای کالاها در بازار است. در ابتدای بازی، 9 کارت بصورت تصادفی در اختیار هر کدام از بازیکنان قرار داده می شود. سپس هر بازیکن باید تلاش کند تا با تبادل کارت های خود با دیگران، اولین کسی باشد که 9 کارت از یک شکل را در اختیار دارد. همچنین وجود کارتهای با قابلیت ویژه به جذابیت و هیجان بازی می افزاید.

 

بازی مونوپولی (روپولی)

بازی مونوپولی که در ایران با نام روپولی هم شناخته می شود، یکی از مطرح ترین بازی های آموزشی مفاهیم اقتصادی به کودکان در سطح جهان است. انواع مختلفی از مونوپولی از دهه 1930 تاکنون به بازار عرضه شده ولی در مجموع ساختار کلی بازی تغییر داده نشده است. در این بازی که با 2 تا 4 بازیکن اجرا می شود، مفاهیم مختلف خرید، فروش، اجاره، سرمایه گذاری، وام، ورشکستگی و ... گنجانده شده است.

 

مطالعه بیشتر

این مقاله می تواند به عنوان مقدمه ای برای مطالعات بیشتر شما در خصوص بازی های آموزشی محسوب شود. منابع متعددی وجود دارند که از جنبه های مختلف به بررسی این موضوع پرداخته اند. در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره شده است:

 • کتاب 140 بازی فکری با بچه ها، در 159 صفحه از انتشارات قدیانی
 • کتاب بازی معجزه می کند، در 160 صفحه از انتشارات راشین
 • کتاب بازی با کودک از یک سالگی به بعد، در 175 صفحه از انتشارات معیار علم
 • کتاب 101 بازی برای افزایش عزت نفس، در 171 صفحه از انتشارات فراروان
 • کتاب 250 بازی 5 دقیقه ای با بچه ها در خانه و مهد و مدرسه، در 319 صفحه از انتشارات قدیانی
 • کتاب بازی های دیداری، در 60 صفحه از انتشارات نیستان
 • مجموعه کتاب های پیش از دبستان، از انتشارات خانه ادبیات
 • کتاب فعالیت هایی برای پرورش حافظه، در 54 صفحه از انتشارات کتابهای دانه
 • کتاب بازی های فکری و منطقی، در 61 صفحه از انتشارات نیستان
 • کتاب بازی های سنتی، در 12 صفحه از انتشارات پیام مشرق
 مریخ، سیاره سرخ  مریخ (بهرام) چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله تا خورشید است. این سیاره سرد و خشک شباهت های زیادی با زمین دارد. در کمتر از یک قرن، سفر به مریخ از یک رویای دست نیافتنی به واقعیتی امکانپذیر تبدیل شده است. سفر به مریخ علاوه بر دستاوردهای علمی متعدد، می تواند خانه ای جدید را برای ما در منظومه شمسی فراهم کند. 
 انرژی های نو، نیاز آینده  انرژی های نو یا انرژی های جایگزین، انواعی از انرژی هستند که برای تولید آنها از منابع بدون کربن استفاده می‌شود؛ مانند: انرژی خورشیدی، بادی، آبی، هسته ای، زمین گرمایی، دریایی و زیست توده. 
 ربات ها در خدمت انسان  بدون تردید یکی از دستاوردهای هیجان انگیز قرن بیستم، ساخت ربات ها بود. امروزه ربات ها در اشکال و اندازه های مختلف و با اهداف صنعتی، علمی، نظامی، سرگرمی، پزشکی و ... طراحی و ساخته می شوند. 
 بازی های تقویت حافظه برای کودکان و نوجوانان  حافظه قوی می تواند پایه شکوفایی بسیاری از استعدادهای دیگر انسان باشد و خوشبختانه امکان تقویت و رشد آن وجود دارد. دوران کودکی و نوجوانی فرصت های بهتری برای تقویت حافظه محسوب می شوند. در این مقاله به معرفی برخی بازی های ساده و جذاب برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان می پردازیم.