abbaba.ir

آموزش و سرگرمی برای نسل فردا

ورود به سیستم ویژه اعضای سایت ثبت نام تکمیل فرم عضویت
 

بازی های تقویت حافظه برای کودکان و نوجوانان

بطور پیوسته اطلاعات، خاطرات، دانش، مفاهیم، تصاویر، صداها و بسیاری پدیده های دیگر در حافظه ما ذخیره می شوند. حافظه قوی می تواند پایه شکوفایی بسیاری از استعدادهای دیگر انسان باشد و خوشبختانه امکان تقویت و رشد آن وجود دارد. دوران کودکی و نوجوانی فرصت های بهتری برای تقویت حافظه محسوب می شوند. در ادامه این مقاله به معرفی برخی بازی های ساده و جذاب برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان می پردازیم.

 

سینی حافظه

سینی حافظه یک بازی ساده و سرگرم کننده برای رشد حافظه است. در این بازی، ابتدا تعدادی اشیای مختلف درون یک سینی و یا روی میز چیده شده و از کودک خواسته می شود تا به دقت به آنها نگاه کند و موقعیت آنها را به یاد بسپارد. سپس کودک چشم های خود را می بندد و چیدمان اشیا با اضافه کردن، برداشتن و یا جابجایی آنها تغییر داده می شود. حالا کودک باید بتواند تغییرات اتفاق افتاده را بخاطر بیاورد. برخی نکات این بازی:

 • اجرای این بازی نیاز به هزینه خاصی ندارد.
 • تعداد اشیا می تواند با توجه به سن و توانایی کودک تغییر یابد.
 • برای جذاب تر شدن بازی می توانید از اسباب بازی های کودک استفاده کنید.
 • بازی را از جابجایی های ساده شروع کرده و به تدریج سطح آن را بالاتر ببرید.
 • این بازی می تواند بصورت نوبتی نیز انجام شود.
 

اتاق حافظه

در این بازی نیز مشابه بازی قبلی،اشیا جابجا شده و کودک باید تغییرات را تشخیص دهد. برای شروع بازی اتاقی را در نظر بگیرید و از کودک بخواهید به دقت همه جا را نگاه کرده و بخاطر بسپارد. سپس او را از اتاق خارج کنید و تغییراتی در چیدمان اتاق انجام دهید. سپس از کودک بخواهید وارد اتاق شده و موارد تغییر یافته را شناسایی کند.

 

کارت های حافظه

با استفاده از کارت نیز می توان بازی حافظه طراحی کرد. در این روش تعدادی کارت که دو به دو تصایر یکسانی دارند تهیه شده و به پشت روی میز گذاشته می شوند. کودک در هر مرحله می تواند یک کارت را برگردانده و تصویر پشت آن را مشاهده کرده و دوباره به حالت اول باز گرداند. در صورتی که بتواند دو کارت با تصویر یکسان را پشت سر هم برگرداند، امتیاز دریافت می کند. این روند تا تشخیص همه کارت های مشابه ادامه می یابد. برخی نکات این بازی:

 • کارت های بازی را می توانید به سلیقه خودتان در خانه بسازید.
 • موضوع کارت ها می تواند از تصاویر جذاب مانند حیوانات یا شخصیت های کارتونی انتخاب شود.
 • تصاویر کارت های مشابه می توانند هم مفهوم باشند. مثلا تصویر شیر و کلمه شیر .
 • این بازی می تواند بصورت نوبتی نیز انجام شود.

همچنین می توانید با مراجعه به صفحه زیر، این بازی را بصورت آنلاین در سایت آب بابا انجام دهید.

بازی آنلاین تقویت حافظه
 

مطالعه بیشتر

این مقاله می تواند به عنوان مقدمه ای برای مطالعات بیشتر شما در خصوص بازی های آموزشی محسوب شود. منابع متعددی وجود دارند که از جنبه های مختلف به بررسی این موضوع پرداخته اند. در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره شده است:

 • کتاب فعالیت هایی برای پرورش حافظه، در 54 صفحه از انتشارات کتابهای دانه
 • کتاب 140 بازی فکری با بچه ها، در 159 صفحه از انتشارات قدیانی
 • کتاب بازی های دیداری، در 60 صفحه از انتشارات نیستان
 • مجموعه کتاب های پیش از دبستان، از انتشارات خانه ادبیات

علاوه بر این، می توانید از طریق پیوندهای زیر به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید.

بازی آنلاین تقویت حافظه دانلود بازی اندروید تقویت حافظه
 مریخ، سیاره سرخ  مریخ (بهرام) چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله تا خورشید است. این سیاره سرد و خشک شباهت های زیادی با زمین دارد. در کمتر از یک قرن، سفر به مریخ از یک رویای دست نیافتنی به واقعیتی امکانپذیر تبدیل شده است. سفر به مریخ علاوه بر دستاوردهای علمی متعدد، می تواند خانه ای جدید را برای ما در منظومه شمسی فراهم کند. 
 انرژی های نو، نیاز آینده  انرژی های نو یا انرژی های جایگزین، انواعی از انرژی هستند که برای تولید آنها از منابع بدون کربن استفاده می‌شود؛ مانند: انرژی خورشیدی، بادی، آبی، هسته ای، زمین گرمایی، دریایی و زیست توده. 
 ربات ها در خدمت انسان  بدون تردید یکی از دستاوردهای هیجان انگیز قرن بیستم، ساخت ربات ها بود. امروزه ربات ها در اشکال و اندازه های مختلف و با اهداف صنعتی، علمی، نظامی، سرگرمی، پزشکی و ... طراحی و ساخته می شوند. 
 بازی های تقویت حافظه برای کودکان و نوجوانان  حافظه قوی می تواند پایه شکوفایی بسیاری از استعدادهای دیگر انسان باشد و خوشبختانه امکان تقویت و رشد آن وجود دارد. دوران کودکی و نوجوانی فرصت های بهتری برای تقویت حافظه محسوب می شوند. در این مقاله به معرفی برخی بازی های ساده و جذاب برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان می پردازیم.