abbaba.ir

آموزش و سرگرمی برای نسل فردا

ورود به سیستم ویژه اعضای سایت ثبت نام تکمیل فرم عضویت
 

ربات ها در خدمت انسان

بدون تردید یکی از دستاوردهای هیجان انگیز قرن بیستم، ساخت ربات ها بود. ربات (به معنی کارگر)، یک ماشین الکترومکانیکی است که قابل برنامه ریزی برای کارهای مشخصی بوده و بتواند بصورت خودکار یا نیمه خودکار به فعالیت بپردازد. امروزه ربات ها در اشکال و اندازه های مختلف و با اهداف صنعتی، علمی، نظامی، سرگرمی، پزشکی و ... طراحی و ساخته می شوند.

 

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) دانشی است که به مطالعه در زمینه تولید نرم افزارهای هوشمندی می پردازد که به سیستم های کامپیوتری مانند ربات ها امکان می دهد تا بتوانند مانند انسان ها رفتار کنند و تصمیم بگیرند. مسیریابی، تشخیص اشیا و افراد، واکنش به دستورات صوتی، نمونه هایی از کاربرد این دانش در ربات ها هستند.

 

روبوکاپ

روبوکاپ (RoboCup) عنوان مسابقاتی بین‌المللی در زمینه دانش روباتیک و هوش مصنوعی است که بصورت سالیانه برگزار می‌شود. این مسابقات شامل بخش های مختلفی از جمله: ربات های فوتبالیست، مسیریاب، مین یاب، امدادگر، پرنده، انسان نما، خانگی و شبیه سازی می شود.

 

ربات های کاوشگر

این ربات ها به عنوان ابزاری برای کشف ناشناخته ها در محیط هایی که دسترسی به آنها برای انسان خطرناک است مورد استفاده قرار می گیرند. ربات های مریخ نورد و زیردریایی های رباتیک نمونه هایی از این کاوشگرها هستند که می توانند تصاویر، ویدئوها و اطلاعات مختلف دیگر را برای دانشمندان ارسال کنند.

 

ربات های صنعتی

این ربات ها با هدف انجام دقیق و سریع کارهای تکراری در صنایع مختلف طراحی و ساخته می شوند. استفاده از این ربات ها باعث صرفه جویی در هزینه ها، افزایش کیفیت تولیدات و جلوگیری از انجام کارهای تکراری و خطرناک توسط انسان می شود. امروزه جوشکاری، رنگ آمیزی، برشکاری، جابجایی و صدها عملیات دیگر توسط ربات ها قابل انجام است.

 

ربات های نظامی

سربازان در فعالیت های نظامی با خطرات مختلفی مواجه هستند. کشف و خنثی کردن بمب، نجات مجروحان، نگهبانی، حمل تجهیزات و دیدبانی نمونه کارهایی هستند که ربات ها قادر به انجام آنند. استفاده از این ربات ها باعث حفظ جان سربازان در مناطق خطرناک می شود و حتی ممکن است در جنگ های آینده فقط ربات ها شرکت داشته باشند.

 

ربات های خانگی

انجام وظایف خانه مانند جارو کردن، سرگرم کردن کودکان، پرستاری از سالمندان و باغبانی، از جمله کارهایی است که ربات های خانگی می توانند بر عهده بگیرند. در آینده ربات ها در خانه وظایف مختلفی را انجام خواهند داد که موجب ایجاد زمان آزاد بیشتر برای اعضای خانواده خواهد شد.

 

ربات ها در آینده

با توجه به سرعت پیشرفت دانش و فناوری، در آینده ربات ها نقش پررنگ تری در زندگی انسان ها ایفا خواهند کرد. بسیاری از فعالیت هایی که امروز توسط انسان صورت می پذیرد به آنها محول خواهد شد. کشاورزی و حمل و نقل نمونه هایی از فعالیت هایی هستند که با حضور ربات ها متحول خواهند شد. همچنین با پیشرفت هوش مصنوعی، ربات های آینده هوشمندتر شده و ارتباط انسان با آنها آسان تر می شود

 

پرسش ها و چالش ها

از ابتدا و با ظهور رباتیک همواره پرسش ها و چالش هایی نیز مطرح بوده است. برخی از این موارد عبارتند از:

 • هوشمندی در ربات ها به چه معناست و چطور تعریف می شود؟
 • آیا ربات ها می توانند در آینده علیه انسان ها شورش کنند؟
 • جایگزینی انسان با ربات در فعالیت ها چه تاثیری بر زندگی بشر خواهد گذاشت؟
 • در چه کارهایی نباید از ربات ها استفاده کرد؟
 

مطالعه بیشتر

این مقاله می تواند به عنوان مقدمه ای برای مطالعات بیشتر شما در خصوص ربات ها محسوب شود. منابع متعددی در قالب کتاب، فیلم های مستند، تصاویر و ... وجود دارند که از جنبه های مختلف به بررسی رباتیک پرداخته اند. در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره شده است:

 • کتاب اصول و راهنمای رباتیک، در 151 صفحه از انتشارات کانون نشر علوم
 • کتاب ساخت اجزای ربات، در 286 صفحه از انتشارات شهر آب
 • کتاب 10 پروژه کاربردی و عملی ساخت ربات، در 198 صفحه از انتشارات کلک زرین
 • کتاب خود آموز رباتیک اصول اولیه و پروژه های کاربردی ساخت روبات، در 319 صفحه از انتشارات موج آبی
 • مستند جنگ ربات ها (Robot Wars)، از شبکه BBC، در سال 2016
 • مستند مرد مصنوعی شگفت انگیز (The Inredible Bionic Man)، در سال 2014
 • مستند جنگ ربات ها (Remote Control War)، در سال 2013
 • مستند ربات های انسان نما (BBC Horizon: The Hunt for AI)، از شبکه BBC، در سال 2012

علاوه بر این، می توانید از طریق پیوندهای زیر به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید.

وب سایت مسابقات بین المللی روبوکاپ ایران
 مریخ، سیاره سرخ  مریخ (بهرام) چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله تا خورشید است. این سیاره سرد و خشک شباهت های زیادی با زمین دارد. در کمتر از یک قرن، سفر به مریخ از یک رویای دست نیافتنی به واقعیتی امکانپذیر تبدیل شده است. سفر به مریخ علاوه بر دستاوردهای علمی متعدد، می تواند خانه ای جدید را برای ما در منظومه شمسی فراهم کند. 
 انرژی های نو، نیاز آینده  انرژی های نو یا انرژی های جایگزین، انواعی از انرژی هستند که برای تولید آنها از منابع بدون کربن استفاده می‌شود؛ مانند: انرژی خورشیدی، بادی، آبی، هسته ای، زمین گرمایی، دریایی و زیست توده. 
 ربات ها در خدمت انسان  بدون تردید یکی از دستاوردهای هیجان انگیز قرن بیستم، ساخت ربات ها بود. امروزه ربات ها در اشکال و اندازه های مختلف و با اهداف صنعتی، علمی، نظامی، سرگرمی، پزشکی و ... طراحی و ساخته می شوند. 
 بازی های تقویت حافظه برای کودکان و نوجوانان  حافظه قوی می تواند پایه شکوفایی بسیاری از استعدادهای دیگر انسان باشد و خوشبختانه امکان تقویت و رشد آن وجود دارد. دوران کودکی و نوجوانی فرصت های بهتری برای تقویت حافظه محسوب می شوند. در این مقاله به معرفی برخی بازی های ساده و جذاب برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان می پردازیم.