abbaba.ir

آموزش و سرگرمی برای نسل فردا

ورود به سیستم ویژه اعضای سایت ثبت نام تکمیل فرم عضویت
 

انرژی های نو، نیاز آینده

انرژی های نو یا انرژی های جایگزین، انواعی از انرژی هستند که برای تولید آنها از منابع بدون کربن استفاده می شود؛ مانند: انرژی خورشیدی، بادی، آبی، هسته ای، زمین گرمایی، دریایی و زیست توده. این نوع انرژی‌ها معایب سوخت‌های فسیلی مانند افزایش غلظت دی‌اکسیدکربن و در نتیجه افزایش دمای کره زمین و تغییرات آب و هوایی و آلودگی زیست محیطی را ندارد علاوه بر این منابع تولید آن‌ها تمام ناشدنی و بدون محدودیت است.

 

انرژی خورشیدی

بدون تابش خورشید حیات بر روی زمین امکانپذیر نخواهد بود. خورشید بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم منبع اصلی تمام انرژی های موجود در زمین است. مناطقی مانند ایران که به خط استوا نزدیک هستند می توانند بهره بیشتری از این انرژی ببرند. این انرژی به روش های مختلف از جمله: باطری های خورشیدی، نیروگاه های حرارتی خورشیدی، دستگاه های آب شیرین کن، آب گرم کن، کوره ها و اجاق های خورشیدی به کار برده می شود.

 

انرژی باد

انسان ها در گذشته از باد برای به حرکت در آوردن کشتی های بادبانی و آسیاب ها استفاده می کردند. این انرژی پاک را می توان به کمک نصب توربین های بادی در مناطقی که وزش باد در آنها مناسب است به انرژی برق تبدیل نمود. مزرعه بادی منجیل نمونه ای این نیروگاه ها در ایران است.

 

انرژی آب

آب جاری در حجم زیاد حاوی میزان قابل توجهی انرژی است. به همین منظور می توان با احداث سد در مسیر رودخانه ها و ذخیره سازی آب، از آن برای گردش توربین ها و تولید برق استفاده کرد. امروزه این نوع انرژی در سطح جهان بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله چالش های این روش، محدود بودن نقاط قابل بهره برداری با توجه به منابع آبی، هزینه بالای احداث و آسیب های محیط زیستی در طولانی مدت است.

 

انرژی هسته ای

این نوع از انرژی از طریق واکنش های هسته ای گرمازا مانند شکافت هسته و یا همجوشی هسته ای تولید می شود. حرارت حاصل از این واکنش ها موجب تبخیر آب و چرخش توربین های برای تولید برق می شود. از جمله مزایای این روش تولید انرژی بسیار زیاد در مقایسه با انواع دیگر انرژی بوده و مهم ترین معایب آن فجایع زیست محیطی در صورت بروز حادثه در نیروگاه و پسماندهای هسته ای است.

 

انرژی زمین گرمایی

این انرژی از حرارت موجود در زیر پوسته جامد زمین تولید می شود. در نیروگاه حرارتی، این حرارت موجب تبخیر آب لوله هایی که در عمق زمین قرار دارند شده و بخار حاصل برای به حرکت در آوردن توربین ها و تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد. انرژی زمین گرمایی در مناطق آتش فشانی، مانند ایسلند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انرژی دریایی

دریاها و اقیانوس ها حاوی مقادیر عظیم انرژی هستند. امواج، جزر و مد، جریان های اقیانوسی، اختلاف دما و شوری آب نمونه هایی از این منابع هستند. این نوع از انرژی در مناطق ساحلی و جزایر قابل تولید است.

 

انرژی زیست توده

زیست توده (Biomass) نوعی سوخت است که از مواد زاید زیستی مانند ضایعات کشاورزی، فضولات دامی، فاضلاب و زباله های شهری تهیه می شود. این سوخت می تواند برای تولید حرارت، انرژی الکتریکی، گاز، سوخت های مایع (مانند اتانول) و فراورده های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

 

انرژی های نو در آینده

به دلیل رشد سریع جمعیت، افزایش آلودگی های زیست محیطی و کاهش منابع سوخت فسیلی، در آینده استفاده از انرژی های نو بطور جدی پیگیری خواهد شد و سهم آنها در تولید انرژی جهان افزایش خواهد یافت. با رشد فناوری و کاهش هزینه های احداث و افزایش صرفه اقتصادی، این منابع انرژی نقش مهمی در زندگی نسل های آینده ایفا خواهند کرد.

 

پرسش ها و چالش ها

امروزه بکارگیری انرژی های نو در سطح جهانی به ویژه در کشورهایی که دسترسی کمتری به منابع فسیلی دارند در حال گسترش است ولی این روند با چالش هایی روبروست. برخی از این چالش ها عبارتند از:

 • چطور می توان وسایل حمل و نقل کارآمد مبتنی بر سوخت های زیست تولید کرد؟
 • آیا خانه های آینده از لحاظ تولید انرژی خودکفا خواهند بود؟
 • آیا انرژی های نو می توانند بطور کامل نیاز بشر را به انرژی فسیلی برطرف کنند؟
 • چگونه می توان تولید انرژی هسته ای را امن تر کرد؟
 

مطالعه بیشتر

این مقاله می تواند به عنوان مقدمه ای برای مطالعات بیشتر شما در خصوص منابع انرژی محسوب شود. منابع متعددی در قالب کتاب، فیلم های مستند، تصاویر و ... وجود دارند که از جنبه های مختلف به بررسی انرژی پرداخته اند. در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره شده است:

 • مجموعه کتاب 6 جلدی گفتگو درباره انرژی، از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • مجموعه کتاب 5 جلدی دنیای شگفت انگیز - منابع انرژی، از انتشارات افق
 • کتاب علم در قرن 21 - انرژی، در 40 صفحه از انتشارات افق
 • کتاب با گام های کوچک - شناخت انرژی، در 78 صفحه از انتشارات آفرینگان
 • کتاب انرژی و منابع آن، در 94 صفحه از انتشارات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
 • مستندانرژی خورشیدی (Solar Energy)، از PBS، در سال 2007
 • مستند آینده انرژی (The Future of Energy)، در سال 2015

علاوه بر این، می توانید از طریق پیوندهای زیر به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید.

گالری تصاویر مرتبط با انرژی ویدئوهای مرتبط با انرژی های نو وب سایت سازمان انرژی های نو ایران
 مریخ، سیاره سرخ  مریخ (بهرام) چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله تا خورشید است. این سیاره سرد و خشک شباهت های زیادی با زمین دارد. در کمتر از یک قرن، سفر به مریخ از یک رویای دست نیافتنی به واقعیتی امکانپذیر تبدیل شده است. سفر به مریخ علاوه بر دستاوردهای علمی متعدد، می تواند خانه ای جدید را برای ما در منظومه شمسی فراهم کند. 
 انرژی های نو، نیاز آینده  انرژی های نو یا انرژی های جایگزین، انواعی از انرژی هستند که برای تولید آنها از منابع بدون کربن استفاده می‌شود؛ مانند: انرژی خورشیدی، بادی، آبی، هسته ای، زمین گرمایی، دریایی و زیست توده. 
 ربات ها در خدمت انسان  بدون تردید یکی از دستاوردهای هیجان انگیز قرن بیستم، ساخت ربات ها بود. امروزه ربات ها در اشکال و اندازه های مختلف و با اهداف صنعتی، علمی، نظامی، سرگرمی، پزشکی و ... طراحی و ساخته می شوند. 
 بازی های تقویت حافظه برای کودکان و نوجوانان  حافظه قوی می تواند پایه شکوفایی بسیاری از استعدادهای دیگر انسان باشد و خوشبختانه امکان تقویت و رشد آن وجود دارد. دوران کودکی و نوجوانی فرصت های بهتری برای تقویت حافظه محسوب می شوند. در این مقاله به معرفی برخی بازی های ساده و جذاب برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان می پردازیم.