abbaba.ir

آموزش و سرگرمی برای نسل فردا

ورود به سیستم ویژه اعضای سایت ثبت نام تکمیل فرم عضویت
 

مریخ، سیاره سرخ

مریخ (بهرام) چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله تا خورشید است. این سیاره سرد و خشک شباهت های زیادی با زمین دارد. طول شبانه روز در مریخ حدود 24 ساعت و 37 دقیقه می باشد که اندکی از سیاره ما بیشتر است و یک سال مریخی 687 روز طول می کشد. این سیاره در مداری بیضی شکل به دور خورشید گردش می کند و کمترین فاسله بین مریخ و زمین با توجه به موقعیت مداری آنها حدود 55 میلیون کیلومتر است. قطر این سیاره تقریبا نصف و جاذبه آن در حدود یک سوم کره زمین است. مریخ دارای دو قمر کوچک به نام های فوبوس و دیموس است.

سطح مریخ شامل دشت ها، دره ها، آتشفشان ها، چاله ها و یخ های قطبی بوده و رنگ سرخ و نارنجی آن به دلیل وجود اکسید آهن در خاک است. با توجه به اکتشافات اخیر، وجود آب بصورت یخ در برخی مناطق این سیاره تایید شده است. دی اکسید کربن بیشتر جو رقیق سیاره سرخ را تشکیل می دهد و تغییرات دما در شبانه روز بین 25 تا 120- درجه سانتیگراد است.

 

رسیدن به مریخ

مریخ از دوران باستان به عنوان نقطه ای سرخ رنگ در آسمان شب برای بشر شناخته شده بود. رومیان، آن را مارس (Mars، الهه جنگ) می نامیدند. پس از اختراع تلسکوپ در اوایل قرن 17 میلادی، بررسی های دقیق تر سطح این سیاره از زمین امکانپذیر شد. تا اواخر قرن بیستم میلادی، تحقیقات در مورد مریخ بیشتر محدود به محاسبات ریاضی و مشاهدات نجومی به کمک تلسکوپ ها بود. با دستیابی انسان به فناوری ساخت موشک های فضاپیما در اواخر قرن گذشته، زمینه لازم برای رسیدن به سیاره سرخ و بررسی آن از نزدیک فراهم شد.

 

در مدار مریخ

اولین ماموریت های فضایی مریخ با هدف ارسال فضاپیماهایی برای عبور از کنار مریخ و یا قرار گرفتن در مدار آن طراحی شدند. این فضاپیماها مجهز به دوربین ها و تجهیزاتی بودند که امکان تصویربرداری و ارسال اطلاعات به زمین را فراهم می کرد. طی ماموریت های متعدد که برخی از آنها با شکست مواجه شد، کشورهای شوروی (پروژه مارس) و آمریکا (پروژه مارینر) توانستند تصاویر بهتری از سطح مریخ تهیه کنند. تهیه این تصاویر برای طراحی ماموریت های بعدی با هدف فرود بر سطح سیاره حیاتی بود.

 

کاوش در مریخ

اولین فرود موفق بر سطح مریخ در سال 1976 میلادی و توسط فضاپیمای آمریکایی وایکینگ 1 صورت گرفت. وایکینگ 1 توانست به مدت 6 سال از سطح مریخ اطلاعات مختلفی را به زمین ارسال نماید. در ادامه این روند ماموریت های دیگری نیز انجام شد که مریخ نورد روح (Sprit) و مریخ نورد فرصت (Opportunity) در اوایل قرن 21 از جمله آنها هستند (تصاویر زیر).

 

سفر به مریخ

سفر انسان به خارج از سیاره زمین و قرار گرفتن بر سطح اجرام دیگر فضایی همواره رویای دانشمندان بوده است. قدم اول این هدف در فرود انسان بر سطح ماه امکانپذیر شد و قدم بعدی فرود فضانوردان بر سطح مریخ خواهد بود. اجرای این هدف با موانع زیادی روبروست اما پیش بینی می شود در دهه های آینده با پیشرفت فناوری، اولین فضانوردان در مریخ فرود بیایند.

با توجه به فاصله زیاد زمین تا مریخ، فضانوردان مدت زیادی در مسیر خواهند بود تا به این سیاره برسند. هزینه های بالای پروژه، وزن زیاد محموله ارسالی، مسیر طولانی، خطرات زمان فرود، شرایط سخت جوی، نحوه برگشت به زمین و ... از جمله چالش هایی هستند که دانشمندان در حال یافتن راه هایی مطمئن برای حل آنها هستند. با وجود خطرات متعدد، حفظ جان فضانوردان از اولویت بالایی در این ماموریت برخوردار خواهد بود.

 

سکونت در مریخ

سفر به مریخ علاوه بر دستاوردهای علمی متعدد، می تواند خانه ای جدید را برای ما در منظومه شمسی فراهم کند. در حال حاضر با در نظر گرفتن ویژگی های مختلف، این سیاره مناسب ترین گزینه برای اسکان انسان، خارج از زمین است. ایجاد پایگاه هایی که بتوانند نیازهای گروه کوچکی از مریخ نوردان از جمله اکسیژن، آب، مواد غذایی و ... را تامین کنند اولین مرحله طرح سکونت در مریخ خواهد بود.

 

مریخ در آینده

در کمتر از یک قرن، سفر به مریخ از یک رویای دست نیافتنی به واقعیتی امکانپذیر تبدیل شده است. علاوه بر کنجکاوی علمی و رشد فناوری، با وجود مسائل مختلفی از جمله کمبود منابع در سیاره زمین، افزایش جمعیت، خطر برخورد شهاب سنگ های بزرگ و ... برنامه ریزی برای مریخ در آینده با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد. اقامت در مریخ و ایجاد شهرهای مدرن در آن فصل جدیدی در تاریخ بشر خواهد بود که می تواند مقدمه ای برای سفر به نقاط دیگر کیهان باشد.

 

پرسش ها و چالش ها

بدون تردید در مسیر تسخیر سیاره سرخ با چالش ها و مسائل متعددی وجود خواهد داشت و غلبه بر این مشکلات تاثیرات مهمی در جنبه های مختلف زندگی بشر خواهد گذاشت. شاید برخی از چالش ها و پرسش های پیش رو این موارد باشند:

 • آیا در انتهای قرن 21، انسان ها در دو سیاره به حیات خود ادامه خواهند داد؟
 • چگونه می توان مسافرت های مریخی آینده را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه کرد؟
 • حق بهره برداری و مالکیت منابع مریخ چگونه تعیین خواهد شد؟
 • آیا مریخ پس از سکونت انسان به سیاره ای سبز تبدیل خواهد شد؟
 • شرایط زندگی در مریخ چه تاثیراتی بر نسل های بعدی خواهد گذاشت؟
 • مقصد بعدی پس از مریخ کجاست؟
 

مطالعه بیشتر

این مقاله می تواند به عنوان مقدمه ای برای مطالعات بیشتر شما در خصوص مریخ محسوب شود. منابع متعددی در قالب کتاب، فیلم های مستند، تصاویر و ... وجود دارند که از جنبه های مختلف به بررسی مریخ پرداخته اند. در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره شده است:

 • کتاب نجوم به زبان ساده، در 512 صفحه از انتشارات گیتاشناسی
 • کتاب فرهنگ نامه نجوم و فضا، در 320 صفحه از انتشارات طلایی
 • کتاب زمین و مریخ، در 24 صفحه از انتشارات به نشر
 • کتاب جهان اسرارآمیز (منظومه شمسی)، در 40 صفحه از انتشارات پیدایش
 • مستند-سریال مریخ (Mars)، از شبکه National Geographic، در سال 2016
 • فیلم سینمایی مریخی (The Martian)، به کارگردانی ریدلی اسکات، در سال 2015
 • مستند مریخ اسرارآمیز (The Sky at Night – Mysterious Mars)، از شبکه BBC، در سال 2014
 • مستند فرود در مریخ (Mars Landing)، از شبکه Discovery، در سال 2012
 • مستند چالش نهایی مریخ (NOVA: Ultimate Mars Challenge)، از شبکه PBS، در سال 2012
 • مستند اعماق مریخ (The Mars Underground)، در سال 2007
 • مستند مریخ نوردی (Roving Mars)، از شرکت IMAX، در سال 2006

علاوه بر این، می توانید از طریق پیوندهای زیر به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید.

آزمون آنلاین تستی نجوم و فضا وب سایت سازمان فضایی ناسا در مورد مریخ وب سایت نشنال جئوگرافی برای کودکان در مورد فضا
 مریخ، سیاره سرخ  مریخ (بهرام) چهارمین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله تا خورشید است. این سیاره سرد و خشک شباهت های زیادی با زمین دارد. در کمتر از یک قرن، سفر به مریخ از یک رویای دست نیافتنی به واقعیتی امکانپذیر تبدیل شده است. سفر به مریخ علاوه بر دستاوردهای علمی متعدد، می تواند خانه ای جدید را برای ما در منظومه شمسی فراهم کند. 
 انرژی های نو، نیاز آینده  انرژی های نو یا انرژی های جایگزین، انواعی از انرژی هستند که برای تولید آنها از منابع بدون کربن استفاده می‌شود؛ مانند: انرژی خورشیدی، بادی، آبی، هسته ای، زمین گرمایی، دریایی و زیست توده. 
 ربات ها در خدمت انسان  بدون تردید یکی از دستاوردهای هیجان انگیز قرن بیستم، ساخت ربات ها بود. امروزه ربات ها در اشکال و اندازه های مختلف و با اهداف صنعتی، علمی، نظامی، سرگرمی، پزشکی و ... طراحی و ساخته می شوند. 
 بازی های تقویت حافظه برای کودکان و نوجوانان  حافظه قوی می تواند پایه شکوفایی بسیاری از استعدادهای دیگر انسان باشد و خوشبختانه امکان تقویت و رشد آن وجود دارد. دوران کودکی و نوجوانی فرصت های بهتری برای تقویت حافظه محسوب می شوند. در این مقاله به معرفی برخی بازی های ساده و جذاب برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان می پردازیم.